Başak Tecer’den “İkna Mühendisliği” Kitap ve Söyleşi

İkna Mühendisliği
Başak Tecer / Remzi Kitabevi
“İkna bir mühendis işidir”

Başak Tecer’in kaleme aldığı ilk kitabı “İkna Mühendisliği”, Remzi Kitabevi tarafından yayınlandı.
“İkna, kimseyi kandırmak, manipüle etmek ya da dil cambazlığı yapmak değildir. Burada kalplerle iletişim kurmak söz konusu. Beyinle kalp arasındaki köprüyü keşfetmektir” diyor yazar Başak Tecer…

İster özel ister iş yaşamımızda hayatın birçok alanında birileri tarafından ikna ediliyor ya da birilerini ikna ediyoruz. İknanın gündeminde bazen patronunuzla yapacağınız zam görüşmesi bazen evlilik teklifi gibi kritik bir konu olabileceği gibi bazen de hükümetleri ilgilendirecek ölçüde stratejik bir konu olabilir. İkna ilişkilerin özünde var olan en kritik becerilerden biridir ve sanıldığının aksine yılgınlık yaratacak bir ısrarı kapsamaz, sadece bir miktar empati ve ego gerektirir.

“İkna Mühendisliği” ülkemizde birçok farklı firmaya iletişim, ikna, performans yönetimi konularında eğitmenlik ve danışmanlık hizmeti sunmayı sürdüren Başak Tecer’in, Remzi Kitabevi tarafından yayınlanan ilk kitabı.

“İkna bir mühendis işidir” diyen yazar Başak Tecer, yıllarca medyada reklam satış konusunda yaşadığı deneyimleri, bilgiyle sentezleyerek tecrübelerini aktardığı “İkna Mühendisliği” kitabıyla ilgili olarak şöyle diyor “Çeyrek asrı geçen iş hayatım boyunca elde ettiğim başarının ikna becerimde saklı olduğunu kendi şirketimi kurunca daha net anladım. Yıllarca medyada reklam satış ve pazarlama alanında çalışırken sattığım ve pazarladığım şeyin aslında tv ya da gazetede saniye ve stxcm olarak ifade edilen bir alan değil de, değer yaratan bir danışmanlık olduğunun farkındaydım.”

Neden bu kitaba “İkna Mühendisliği” adını verdiğiyle ilgili olarak yazar “Beynimizin de bilgisayar gibi bir işlemcisi, sıkça kullandığı program ve yazılımları vardı ve aslında tüm mesele bunları keşfetmekten geçiyordu. Bu kitaba “ikna mühendisliği” adını layık görmemin, belki de “ikna” kelimesine yüklenen negatif anlamla bir ilgisi var. İnsanların genellikle numaralara, paraya ve on basit adıma indirgemeye çalıştığı bir konuyla karşı karşıyayız. Konu hakkında derinleştikçe iknanın “Bir konuda birinin inanmasını sağlama, inandırma, kandırma” anlamına geliyor olmadığı konusundaki düşüncemi onayladım. Söz konusu olan beyinle, kalp arasındaki kurulmuş bir köprüydü ve etik değerlerle iç içe bir düşünce sistematiği gerektiriyordu. Algı psikolojinin varlığını ve sanal gerçekliğin önemini görmeden ve hissetmeden de ilerlemenin mümkün olmadığı bir yoldu. İkna, belli bir algoritmik düzeni ve neden-sonuç ilişkisini çözme ve dilin sırlarını anlama sanatıydı. Konuşmadan dahi beden dilinden itirazları anlayacağımızı ve bedenimizin de iletişimde nasıl konuştuğunu ispatlıyordu. Beynimizin bir ikna şifresi vardı ve bunu deşifre etmek için insanları gözlemleme konusunda istekli olmak lazımdı.” diyor.

Başak Tecer “Birbirimizi daha iyi görmek, duymak ve hissetmek; dinlemekle-duymak anlamakla-fark etmek arasındaki ince sınırı göstermek için” bu kitabı yazdığını ifade ediyor. “Kitabın içindeki vakalar, gerçek hikayeler ve alıştırmalarla bir gelişim kılavuzu olmasını hedefledim. Basit ve akıcı bir dil kullanmaya özen gösterdim. Teorik bilgiyle pratiği sentezleme çabasında oldum. Hayatın her alanında fayda getirebilecek bir kaynak olmasını dikkate almaya çalıştım. İletişim konusunda birçok kapıyı açmaya yarayacak anahtarları satırların içine gömdüm. Samimiyet, açıklık ve paylaşımı ilkem benimsedim” diyor.

Yazar Başak Tecer, sözlerini anlamlı bir projesiyle sonlandırıyor “En büyük hayalim ülkemizdeki çocuklar için bir vakıf kurmak ve bu kitabı başta kızım Nirvana olmak üzere tüm çocuklara adamak. Her birimizin değip geçeceği bu gezegenden aldıklarımızı geri verebileceğimiz bir dünya yaratabilmeyi diliyorum.”

Yazar Başak tecer 4 Ocak Çarşamba günü “İkna Mühendisliği”ne dair bir söyleşi gerçekleştirecektir.

Kitap Tanıtımı ve Söyleşi:
Tarih: 04 Ocak 2017 Çarşamba
Yer: Akmerkez / Etiler YLZ Salonu
Program:
14.00 Karşılama / İkram
14.15 Başak Tecer / Hoş geldiniz Konuşması
14.30 Söyleşi; İkna nedir? Ne değildir? İknanın altın çemberi, İkna şifrelerimizi nasıl anlarız?
15.00 Röportaj / Soru-Cevap

Başak Tecer Özgeçmiş

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra kariyerine 1989’da Boyner Grup’ta başlamış, ardından Sabah, Habertürk TV, Star TV ve Milliyet Gazetesi olmak üzere on sekiz yıl boyunca medya kuruluşlarında satış ve pazarlamada görev yapmıştır. Mısır ve Güney Afrika’da perakende ve turizm sektörlerinde deneyim kazanmıştır. Bu süreçte dünyanın birçok farklı ülkesinden kişiyle iş birliği yapmış olması kendisine farklı kültürleri anlama konusunda avantaj sağlamıştır. Kendi şirketini kurmadan önce Sabah Gazetesi İnsan Kaynakları Eki’nin Genel Müdür Yardımcısı olan Tecer, yıllar içerisinde çeşitli konferanslar düzenlemiş, bazılarında konuşmacı olmuştur.
2011 yılında Sabah Gazetesi’nden ayrılarak kendi işini kurmuş ve Türkiye’de birçok farklı firmaya iletişim, ikna, performans yönetimi konularında eğitmenlik ve danışmanlık hizmeti vermiştir.
İngiltere’de Paul Mc Kenna’da NLP Practioner (NLP Pratisyen) ve Master Practioner (NLP Uzman Pratisyen) ve Persuasion Enginering (İkna Mühendisliği) programlarını tamamlamış ve yine merkezi Londra’da bulunan ILM Enstitüsü’nde (Institue of Leadership& Management) eğitimcinin eğitimi sertifikasını almıştır.
Pozitif Psikoloji ve Derin Demokrasi konularına duyduğu merak, iletişim konusunda derinleşmesine fayda sağlamış ve koçluk eğitimleriyle öğrendiklerini sentez haline getirmeyi hedeflemiştir.
2014 yılından bu yana düzenli olarak Harvard Business Review’de blog yazarlığı yapmakta ve makaleleri sıklıkla en çok okunanlar arasında yer almaktadır.

İkna Mühendisliği
İkna bir mühendis işidir
Başak Tecer
Başak Tecer’den İkna Mühendisliği kitap ve Söyleşi

Bir Cevap Yazın