Darüşşafaka Cemiyeti Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı

Darüşşafaka Cemiyeti’nin 2016 yılı çalışma dönemine ait Olağan Genel Kurul Toplantısı, 1 Nisan Cumartesi günü saat 10.00’da Maslak TİM Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirildi. Genel Kurul Toplantısı’nda ilk sözü 7. sınıf öğrencisi Güller Yazgı Akata ve 8. sınıf öğrencisi Çağdaş Çağlar aldı.

Üç yıl önce İstanbul’dan Darüşşafaka Sınavı’nı kazandığını belirten Güller Yazgı Akata, duygularını şu sözlerle ifade etti: “Benim eğitimle değişen yaşam öyküm böyle başladı. Darüşşafaka’ya başladığım ilk yıl Destination Imagination Kulübü’ne girdim. Kulübümüz iki yıldır üst üste Polonya Uluslararası DI Turnuvası’nda birinci oldu. Bu sene ise Türkiye finallerinde birinci olarak ABD’de düzenlenecek dünya finallerine katılmaya hak kazandık. Üç yıllık Darüşşafaka hayatımda 2 kez yurt dışına gittim. Şu anda heyecanla ABD’ye gideceğimiz günü bekliyorum. Okulumda, basketbol oynuyorum, iki sene boyunca halk oyunları ekibinde görev aldım. Bu sene gitar çalmaya başladım. Darüşşafaka benim için anaç, büyülü ve kudretli bir değneği ifade ediyor. Çünkü geldiğimden beri benim bakış açımı anbean sevgiyle, naiflikle değiştirdi. Her geçen gün beni, duyarlı ve donanımlı bir birey haline dönüştürüyor. Gelecekte Darüşşafaka’nın bende bıraktığı izleri tüm insanlıkta bırakmak istiyorum. Atatürk’ün açtığı birleştirici yolu ilelebet yaşatmak ve rotasını devam ettirmek istiyorum. Darüşşafaka’nın bahşettiği nimetlerle de bunu gerçekleştireceğime inanıyorum. Desteklerinizle Darüşşafakamızı yaşattığınız ve bugün burada olduğunuz için tüm kardeşlerim adına hepinize teşekkür ediyorum.”

Darüşşafaka Ailesi’ne 4 yıl önce katılan Çağdaş Çağlar ise, “Darüşşafaka Model Birleşmiş Milletler Kulübü’ndeyim. Halk oyunları ekibindeyim. Benim için vazgeçilmez şeylerin başında klarnet geliyor. Üç yıldır klarnet çalıyorum. En sevdiğim ders İngilizce. Darüşşafaka sayesinde yabancı dilime güveniyorum. Yeniden dünyaya gelsem yine Darüşşafaka’da okumayı isterdim. Gelecekte siyaset bilimleri okumak istiyorum. Türkiye tarihinde iz bırakacak, herkesin saygıyla anacağı bir siyasetçi olmayı hedefliyorum. İşte o zaman okulumun bana verdiği emekleri geri ödeyeceğime ve Darüşşafaka ismini dünyaya duyuracağıma inanıyorum. Bugün bir Darüşşafaka öğrencisi olarak sizlerle olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Umarım bir gün sizlerin oturduğu o koltuklarda oturur ve sizin gibi Darüşşafaka’nın yarınlarına yön veren bir insan olurum” dedi.

 

 

Minik Darüşşafakalıların ardından sahneye gelen 5. sınıf öğrencisi Kemal Emir Aksu piyano, 7. sınıf öğrencisi Sudem Karaköse ise saksafon resitali verdi.

 

 

Genel Kurul’un açılışını yapmak üzere kürsüye gelen Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, sözlerine Darüşşafaka’nın geleceğe daha güçlü taşınması ülküsüne bir tuğla da kendisi koyabilmek için özveriyle görev yapan tüm eğitim kadrosuna, Darüşşafaka yöneticilerine ve çalışanlarına teşekkür ederek başladı. “Bu onurlu görevi devraldığımız günden bu yana tek gayemiz oldu. Darüşşafaka’yı eğitimde bir dünya markası yapmak” diyen Çamaş, “Bunun için 2015-2020 Stratejik Planı’nı oluşturduk ve bu plandaki projeleri birer birer hayata geçiriyoruz. Bu yıl Darüşşafaka’ya başlayan bir öğrenci hayata atıldığında, yıl 2030 olacak. Bu nedenle biz, bugünden 2030’lu yıllarda çocuklarımızı nasıl bir dünyanın beklediğini öngörmek ve o dünyanın istediği niteliklere sahip öğrenciler yetiştirmek zorundayız. Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın hem akademik hem kurumsal anlamda 21. yüzyılın ihtiyaçlarını yanıtlayacak şekilde yapılandırılması amacıyla oluşturduğumuz DEK Dönüşüm Projesi, 2016 yılında adım adım hayata geçirilmeye başladı ve pek çok ilki gerçekleştirdik” dedi.

“Bugün ektiğimiz tohumların 10 yıl sonra dünyayla rekabet eden lider gençler olarak yeşereceğine ve mezun ettiğimiz her gencin isminin tarihe not düşüleceğine inanıyoruz” diyen Çamaş, DEK’teki dönüşümün ancak sürdürülebilir güçlü bir kaynak yapısıyla mümkün kılınabileceğini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun için de bağışta süreklilik ve çeşitliliği sağlarken, Darüşşafaka’nın da öz kaynaklarını yaratmamız gerekiyor. Bu konuda da önemli adımlar attık. 2016’da 33.000’i aşkın hayırsever birey ve kurum, Cemiyetimize 52.488.500 TL destek sağladı. 2014’te 170 olan düzenli bağışçı sayımızı, 2016’da 3.000’e ulaştırdık.”

Dokuzuncu yılını geride bırakan “81 İlden 81 Öğrenci” projesi kapsamında Darüşşafaka Cemiyeti’ni destekleyen Türkiye İş Bankası’nın “DEK Dönüşüm Projesi”ni hayata geçirirken de en büyük destekçi konumunda olduğunu belirten Çamaş, Türkiye İş Bankası’na teşekkür etti. Çamaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Darüşşafaka’nın varlık gelirlerinin sürekliliği için modeller geliştiriyoruz. Başta ABD ve Batı ülkelerinde olmak üzere, köklü geçmişe sahip eğitim kurumları da aynı perspektifle çeşitli varlık yönetimi (endowment) uygulamaları geliştirmiştir. Bu bağlamda, Darüşşafaka’ya uygun model alternatifleri üzerinde çalışmalar devam ediyor.”

Çamaş sözlerini Darüşşafaka Cemiyeti’nin 2016 Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Derecelendirme Notunun 10 üzerinden 9,43 olduğunu açıklayarak noktaladı.

Bir Cevap Yazın