Türkiye’nin İlk Çocuk Sokağı

Açıldığı Günden Bu Yana Hiç Boş Kalmadı

Esenler Menderes Mahallesi’nde bulunan çocuk sokağı içinde basketbol, seksek, ip atlama, satranç gibi çeşitli oyun alanlarını barındırıyor. Sokakta ayrı bir bölüm olarak dizayn edilen çocuk kütüphanesi ise çocukların kitap okuma alışkanlığını kazanması ya da var olan alışkanlıklarını geliştirmeleri için özenle hazırlanmış. Sokak içinde yer alan sinema salonunda ise çocuklar animasyon filmleri seyredip istedikleri alanda ailelerine gösteri yapma imkanı da elde ediyor. 330. sokakta hayata geçirilen oyun sokağı projesi 500 metre uzunluğunda. Sokağın güvenliği giriş-çıkışlarda ve sokağın belli yerlerinde bulunan güvenlik görevlileri tarafından sağlanıyor. 24 saat kamera ile izlenen sokak araç trafiğine de kapatılmış durumda.

Geçtiğimiz yıllarda Esenler’de açılan Türkiye’nin ilk Çocuk Sokağı, okulların tatil olmasıyla birlikte Esenlerli çocukların akınına uğradı. Yarıyıl tatilini fırsat bilen Esenlerli çocuklar, Esenler Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğüne bağlı Esma Biltaci Anne Çocuk Oyun Kampüsü ve Çocuk Sokağı’nda gönüllerince oynayıp keyifli vakit geçirdiler. Minikler, oyun moderatörleri eşliğinde gün boyu çeşitli etkinlikler yaparak ve oyunlar oynayarak tatilin tadını çıkardılar. Çocuk Sokağı sayesinde Esenlerli çocuklar, hem tatilin keyfini çıkarıp hem de evlerinde televizyon, bilgisayar ve cep telefonunun esiri olmaktan kurtuyorlar.

Sokakta, sokak basketi oynayan çocukları da görmek mümkün, mendil kapmaca için ter dökenleri de. İp atlayanların da, birdirbir oynayan çocukların da sevinç çığlıkları yankılanıyor sokakta. Böylece kaybolmaya yüz tutmuş sokak oyunları, Türkiye’nin ilk Çocuk Sokağı’nda yaşatılıyor.

Aileler Çok Mutlu

Çocuk Sokağının bulunduğu mahallede yaşayan aileler çok mutlular. Çocuklarının güvenli bir şekilde gönüllerince sokakta oynuyor olmaları ailelerin fazlasıyla memnun ediyor. Çocuğunu bu sokağa gönderen anne Döndü Yurttaş “ Ben bize bu imkanı sunan herkese çok teşekkür ediyorum. Benim oğlum bilgisayar başından kalkmayan bir çocuktu. Dışarı arkadaşları ile oynamaya da ben gönderemiyordum. Haberlerde bir sürü kötü olaylara şahit oluyoruz. Bu sokak açıldığı günden beri bir kez bile gözüm arkada kalmadan çocuğumu dışarıda oyun oynamaya gönderebiliyorum. Sokağın giriş-çıkışlarında güvenlik görevlileri mevcut. Oyunlar oynarken başlarında eğitmen bile duruyor. Bir anne ya da babanın isteyeceği başka ne olabilir ki” dedi.

Hizmete sunulan bu projenin, Türkiye’nin her yerinde yaygınlaşması için çeşitli belediyeler de harekete geçtiler.

Haber: Gizem Yıldız

Bir Cevap Yazın